Hamilelik Döneminde Zararlı Besinler

Gebelik sırasında birçok yiyeceğin tüketilmesinde herhangi bir sakınca yok­tur ama bazı yiyeceklerden uzak durmak ya da sınırlamakta da yarar vardır zira bunların istenmeyen bazı yan etkileri olabilir. Ciddi sorunlara yol açmayabilirler ama riske de girmemek gerekir.

Civa oranı yüksek deniz ürünleri konserver ton balığı

De­niz ürünleri iyi bir protein ve demir kaynağıdır ve çoğu balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri ceninin beyin gelişimine katkıda bulunabilirler ama bazı balık ve kabuklu deniz ürünleri, bebeğin gelişmekte olan sinir sistemi­ne zarar verecek kadar tehlikeli sevi­yelerde cıva içerir. Bunların arasında kılıç balığını, köpek balığını, uskum­ruyu ve kiremit balığını sayabiliriz.

hamilelikte-zararli-besinler

Amerikan Yiyecek ve İlaç İdaresi (FDA) ve Çevre Koruma Dairesi’ne göre, gebe kadınlar haftada 350 gram kadar deniz ürünü yiyebilirler. Bu da iki orta boy karides, somon, kömür ba­lığı ve mezgit ya da kalorisi azaltılmış konserve ton balığı porsiyonuna eşittir. Orkinos balığını ve fileto ton balığını haftada 180 gramla sınırlayın.

Çiğ, az pişmiş veya mikroplu deniz ürünleri

Çiğ balık, istiridye ve deniz tarağı gibi kabuklu deniz ürünlerinden ve dondurulmuş füme balıklar­dan uzak durmakta yarar var. Eğer yediğiniz balıklar çevre sulardan geliyorsa, yerel balık uzmanlarının tavsi­yelerine kulak verin,özellikle de bu sularda kirlilik sorunu varsa. Böyle bir bilgiye ulaşmanız söz konusu değilse, çevre sulardan gelen balıklardan sa­dece haftada 180 gram kadar yiyin ve o hafta başka balık da tüketmeyin. Deniz ürünlerinin çoğu 60-65 derece (pişirme kabı iç ısısı) civarında pişiril­melidir.

Az pişmiş et, tavuk ürünleri ve yumur­ta

Tıpkı gebe olmayan kadınlar gibi gebeler de az pişmiş yiyecekler tüket­tiklerinde gıda zehirlenmesi yaşayabi­lirler ama gebelerinki gebe olmayan­lardan daha ağır seyredebilir. Ender olarak görülmekle birlikte, bebeğiniz de zehirlenebilir. Bu tür hastalıklan önlemek için tüm et ve tavuk ürünleri­ni iyice pişirin. Etin iyice piştiğini anla­mak için et termometresi kullanın. Eğer biftek ya da bonfile yiyorsanız orta pişmiş ya da ortayla az pişmiş arası olarak tüketebilirsiniz. Pişirme kabı iç ısıssmın 60-65 derece olmasına dikkat edin.

Yumurtaların, sarıları ve beyazlan katılaşana kadar pişirin ve çiğ ya da kısmen pişmiş yumurtayla yapılan yiyeceklerden uzak durun. Çiğ yumur­tada salmonella bakterisi bulunabilir.

İşlem görmüş etler, şarküteri ürünleri

Et ürünleri, eğer üretim sırasında fazlasıyla işlem gör­müşlerse, mikroplu olabilirler. Bu daha ziyade sucuk, salam ve sosis ğbi et ürünleri için söz konusudur. Bu ürün­ler, yiyeceklerden bulaşan ve listeriyoz adı verilen ender görülen ama ciddi bir hastalığın sebebi olabilirler. Listeriyoz soğuk ortamlarda gelişir ve ısıya daya­nıklı değildir. Sosislerin ve benzeri iş­lem görmüş et ürünlerinin iyice pişmiş olmasına ve bu şekilde muhafaza edil­mesine dikkat edin. Eğer et ürünü iyice pişmiş rosto veya hindiden dilimlen­mişse, risk daha azdır ama eti ısıtmak daha da güvenli hale getirecektir. Ha­tırlamamız gereken başka bir husus da çoğu işlem görmüş et ürününün, özel­likle de soğutma gerektirmeyenlerin, \üksek miktarda sodyum içerdiğdir ki bu da gebelikte aşm derecede şişliğe yol açar.

Pastörize edilmemiş yiyecekler

Düşük Yağlı süt ürünleri sağlıklı bir diyette yer alabilir ama pastörize edilmemiş süt içeren gıdalara asla geçit yoktur, zira bunlar besin kaynaklı hastalıklara yol açabilirler. Üstlerindeki etiketlerde pastörize sütle yapıldıklan yazmadık­ça, Brie, beyaz peynir, kamamber ve rokfor gibi yumuşak peynirlerden uzak durun. Aynca pastörize edilmemiş meyve sulan içmeyin.

İyi yıkanmamış sebzeler ve meyveler

Gebelik sırasında çiğ meyve ve sebze yemek çok iyidir ama iyice yıkanmış olmalarına dikkat ettiğiniz sürece. Özellikle de bağ bah­çe ve bostanlardan ve pazardan alınan­lara dikkat etmek gerekir zira bunlar çoğu zaman iyice temizlenmemiş olur.

Fazla ciğer tüketimi

Gebelik sıra­sında ciğer tüketilebilir ama aşırıya kaçmamak şartıyla. Ciğer yüksek miktarda A vitamini içerir. Fazla miktarda tüketilmesi A vitamini zehirlenmesine ve doğum kusurlanna yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir